Bakır İğne (West Ford Projesi)

West_Ford_conceptSoğuk savaş döneminde, ABD ordusu  SSCB ‘nin iletişim sistemini engellemek istiyordu. zaten haberleşme ya denizaltılar  ile ya da iyonosfer ile olabilirdi. ABD akıllara gelmeyecek bir yol olan iyonosferi seçti.ve 1961 de test amaçlı deneme başarısız olurken, yılmayan ABD 1963 yılında başarıya ulaştı.

7750 – 8350 MHz frekans aralığında testleri gerçekleştirdi. Ve 8 MHz e göre bakır boylarını hesap ederek sistemi gerçekledi. bakır iyneler yapay bir iyonosfer oluşturacak ve bu sayede haberleşme sistemine yönelik tehtit olursa, alternetif bir iletişim ortamı hazır bulunuyor olacaktı.

Ancak, gelişen uydu sistemleri ve astronomların protestoları nedeniyle bu projeye askıya alındı.

48 milyon bakır iğne (bakır dipol halkası) atmosfere bırakılmıştı. yapılan araştırmalar sonucu edilen bilgilere göre bunlardan henüz 46 bakır iğne kümesi 2013 itibariyle atmosferde bulunmaktadır. diğerleri ise, 1970 yıllarında bu iğnelerin çoğu atmosfere girerek yavaşça yeryüzüne sürüklendi.

astronomlar neden karşı çıktı peki bu projeye derseniz? onlara göre; bakır iğne bulutu, astronomların çalışmalarını olumsuz etkileyecekti.

durumu özetleyen birde görsel eklemek istedim. kavraması kolay olacaktır durumu böylece;

 

Bir Cevap Yazın