Geleceğin Enerji Kaynakları-RÜZGAR

Rüzgara Dönüş:

Son yıllarda Çin, ABD ve Avrupa’nın öncülük ettiği hem karasal hem de deniz üstü rüzgar enerjisi üretiminde büyük bir artış gözlendi. yeni nesil rüzgar türbinleri şu anda elektrik üretiminin %3’ünü sağlayan rüzgar enerjisinin gelişmesini daha da ileri taşıyacaktır.

rüzgar türbinleri

rüzgar türbinleri

Maliyet açısında yaşanan sorunlara ve göçmen kuşlar için oluşan tehlikelere rağmen deniz üstü rüzgar enerjisi geleceğin enerjisi olabilir. deniz üstü rüzgarları karadakilere kıyasla daha yüksekten eser ve bu nedenle daha geniş türbinler kurulabilir. uzun kıyı şeritleri bu türden enerji üretimi için çok uygundur.

Dünyadaki en büyük deniz üstü rüzgar çiftliği- The Thames Array- Birleşik Krallık’taki Thames Halici’nde kuruldu. Bu rüzgar çiftliği 450.000’den fazla eve yetecek kadar elektrik üretecek. 2040 yılına gelindiğinde rüzgar gücünün dünya elektriğinin %20’sini karşılayacağı tahmin ediliyor.

ABD’de San Francisco yakınlarındaki Altamont Geçidi’nde 6000 rüzgar türbini elektrik üretiyor. Fakat kuşlara, özellikle de altın kartallara zarar verdiği düşüncesi ile pek çok kişi bu rüzgar çiftliğine olumlu bakmıyor.

Ülkemizde de İzmir- Alaçatı’da rüzgar ile elektrik üreten bir santral bulunmaktadır.

İzmir-Alaçatı Rüzgar Santrali

İzmir-Alaçatı Rüzgar Santrali

Türkiye’nin ilk rüzgar enerji santrali olarak bilinen bu santralde 12 adet rüzgar gülü ve 44 türbinden oluşan, toplamda sisteme 7.2 megawatt elektrik enerjisi sağlayan bir elektrik santralidir.

Bir Cevap Yazın