İnternetteki En Büyük Yalanın Foyasını Ortaya Çıkaran Site

İnternette kayıt olduğunuz çoğu servis veya bilgisayarınızda kullanmak için satın aldığınız hemen hemen her yazılım, kullanım veya kurulum öncesinde karşınıza servis kurallarının yazılı olduğu uzun bir metin koyar “Şartları okudum ve kabul ediyorum” diyerek altına işaret koymanızı bekler. Bunu yapmadığınız sürece de servisi veya yazılımı kullanıma açmayı reddeder. Siz de mecburen kabul edersiniz.

Ancak sorun şu ki, burada yazılanları aslında kimse okumuyor. Hatta 2010 yılında GameStation diye bir şirket bunu sınamak için son kullanıcı lisans sözleşmesine ” Bu anlaşmayı kabul ederseniz ruhunuzu bize satmış olursunuz” gibi bir madde eklenmiş buna rağmen binlerce kişi anlaşmayı kabul etmişti. Çünkü metinlerin çok uzun olması bir yana, bazı ifadelerin ne anlattığını çözebilmek için bir avukatla birlikte cümlelerin üzerinden tek tek geçmek gerekiyor. Siz de ilgili servis ve yazılımı kullanmayı kabul ederek karşı tarafa ne gibi hakları devrettiğinizin farkına varamıyorsunuz. Örneğin Twitter’ in sizin verdiğiniz izinle, size ait bilgileri üçüncü parti şirketlerle paylaşma yetkisine sahip olduğunu biliyor muydunuz? Peki Twitpic’e bir fotoğraf yüklediğinizde bu fotoğrafın sahipliğini de Twitpic ‘e devrettiğinizi? Facebook’ da gerçek isminizle yer almamanız durumunda hesabınızın kapatılabileceğini?

İşte TOS;DR(Terms of Service Didn’ t Read) adlı bir servis, tüm bu bilgileri çok daha net ve anlaşılır bir hale getirmek için kullanıcılarla birlikte ortak bir çalışmaya imza atmak üzere ortaya çıkmış. Peki ne yapıyorlar? Popüler internet servislerinin kullanıcı sözleşmelerini okuyorlar, kullanıcının lehine ve aleyhine olan maddeleri açık bir şekilde, satır satır sıralıyorlar ve son olarak da sözleşmeyi A-E arasında iyiden kötüye doğru derecelendiriyorlar. Şimdiden onlarca popüler internet servisinin sözleşmesini gözden geçirip özetlemişler bile. Siz de göz atmak ve katkıda bulunmak için tos-dr.info adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın