Tarihte Bilim için Ölen 8 Bilim İnsanı

B'L'MC'LER

 

1- KARL SCHEELE: Bir farmokolog olan Scheele bir çok kimyasal elementin bulucudur. Her ne kadar Joseph Priestly isimli kimyager buluşlarının birçoğunu çalarak önceden bilimsel dergilerde yayımladıysa da daha sonra gerçek anlaşılarak Scheele’ nin hakkı kendisine teslim edilmiştir. Keşfettiği elementler arasında oksijen, molibden, tungsten, manganez ve klorin bulunmaktadır. Ölüm sebebi hidrojen siyanürü tatmak olarak tarihe geçmiştir.

2-Jean- François de Roizer: Fizik ve kimya öğretmenliği yapan Roizer balonla ilk uçuş yapan, buluşunu test eden insandır. Bu uçuş sırasında patlayan balonla hayatını kaybetmiştir, hayatını hava yolunda kaybeden ilk insan olarak adını tarihe yazdırmıştır.

3-Sir David Brewster: Optikle ve ışık polarizasyonu üzerinde çalışan, yıllarca çocuklara ve büyüklere keyif veren kaleidoskopun bulucusudur. Mikroskoplardaki mercekler sistemini geliştiren İskoçyalı bilim insanı Brewster, bir ışık çalışmasında görme yeteneğinin 4’te 3’ünü kaybetmiş, yaşlılık dönemini kör olarak geçirmiştir.

4-Elizabeth Ascheim: Röntgen ışıkları üzerine çalışmalar yapan ve X ışınlarını daha iyi kullanmak için kendisini deney hayvanı gibi kullanarak bugünde kullandığımız birtakım ayarlamaları geliştiren bilim kadınıdır. O tarihlerde röntgen ışınlarının vücut üzerindeki negatif etkileri bilinmediğinden vücudunun her organında gelişen kanserden dolayı hayatını kaybetmiştir.

5- Alexander Bogdanov:Genç insan kanı transferi ile gençleşilebilir mi?” sorusuna yanıt arayan rus bilim adamı, hastalık testi yapmadan kendisine transfer ettiği malaryalı bir hastanın kanıyla hayatını kaybetmiştir.

6-Robert Bunsen:Bunsen Burner” olarak bilinen , laboratuvarda kullandığımız ısıtıcı “bek”lerin bulucusu olan kimyager Bunsen , bulduğu beki test ederken kör olmuştur.

7-Sir Humphry Davy: Üstün zekasıyla bilinen ingiliz kimyager, bulduğu gazların yanıcılık özelliğini test ederken yanarak ölmüştür.

8-Marie Cruie: Radyasyon tedavisi üzerine çalışırken radyasyondan dolayı kendisinde lösemi gelişmiş, Nobel kimya ve fizik ödülü almış bir bilim kadınıdır.

 

Bir Cevap Yazın