BİLİM-KÜLTÜR

copyright_aabadoluajansi_2013_20130226175023GÖKTÜRK-2

Bu proje ile üretilmekte olan GÖKTÜRK-2 Uydusu,TÜBİTAK kaynaklarıyla gerçekleştirilen ilk Milli yer gözlem uydusu olacaktır.

GÖKTÜRK-2 projesine ait Proje Destekleme Sözleşmesi, Milli Savunma Bakanlığı, TÜBİTAK Başkanlığı ve TÜBİTAK UZAY-TUSAŞ İş Ortaklığı arasında 13 Nisan 2007 tarihinde imzalanmış ve 01 Mayıs 2007 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Tedarik Makamı Milli Savunma Bakanlığı tarafından TUSAŞ – TÜBİTAK UZAY İş Ortaklığı sorumluluğuna verilen projede, fırlatma öncesi son aşamalara yaklaşılmaktadır.

GÖKTÜRK-2 Projesi kapsamında; uzay ve uydu sistemlerine yönelik teknoloji, uzman insan gücü ve alt yapı geliştirilmesi, kamu kurum ve kuruluşlarının gözlem ve araştırma ihtiyaçlarının milli imkan ve kabiliyetlerle karşılanması hedeflenmektedir.

İlk Milli Gözlem Uydumuz GÖKTÜRK-2 Fırlatmaya Hazır…

Milli Savunma Bakanlığı, TÜBİTAK Başkanlığı ve TÜBİTAK UZAY – TUSAŞ İş Ortaklığı arasında 13 Nisan 2007 tarihinde imzalanan ve 1 Mayıs 2007 tarihinde yürürlüğe giren 2,5 m Çözünürlüklü Görüntüleme Amaçlı Bilimsel Araştırma ve Teknoloji Uydusu Geliştirme Projesi (GÖKTÜRK-2) Destekleme Sözleşmesi kapsamında üretilen Göktürk-2 Uydusu’nun Fırlatma Öncesi Uğurlama Töreni 06 Kasım 2012 tarihinde aralarında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, TÜBİTAK Başkanı Prof.Dr.Yücel Altunbaşak ile birçok sivil ve askeri yetkilinin katılımıyla TUSAŞ tesislerinde gerçekleştirildi.

Dünyada uygulanan uydu geliştirme ilkelerine uygun olarak, TÜBİTAK UZAY – TUSAŞ İş Ortaklığı tarafından TUSAŞ tesislerinde Yapısal Yeterlilik Modeli, Yeterlilik Modeli ve Uçuş Modeli olmak üzere üç uydu üretilmiş olup, üç uydunun da entegrasyon ve test aşamaları tamamlanmıştır.

Birçok üst düzey sivil ve askeri yetkilinin katıldığı törende; 19 Aralık 2012 tarihinde Çin’den fırlatılması planlanan ilk milli gözlem uydusu Göktürk-2’nin Çin’e yapacağı seyahat öncesi kapama işlemi Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Milli Savunma Bakanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, TÜBİTAK, TÜBİTAK UZAY ve TUSAŞ yetkililerinin iştirakiyle temiz oda ortamında gerçekleştirilmiştir.

GÖKTÜRK-2 Uydusu Teknik Özellikleri:

Yörünge : Güneş Eş zamanlı Yörünge
Yörünge Yüksekliği : ~ 700 km
Dünya Çevresindeki Tur Süresi : ~ 98 dakika
Günlük yer istasyonu Temas Süresi : ~ 40 dakika (gündüz+gece)
Global gözlem alanı kabiliyeti
Eş zamanlı görüntü aktarma kabiliyeti
Uydu Kütlesi :< 409 kg.
Görüntü Depolama Kapasitesi :> 15 Gbit
Çözünürlük :2,5 m

Share

Bir Cevap Yazın